5/5 - (1 رای)

راهنمای انتخاب عطر و ادکلن

5/5 - (1 رای)

انتخاب عطر برای هر جا و مکان خاص، هنر محسوب می‌شود و حتی استفاده از یک عطر، تا حد زیادی لباس پوشیدن در صبح یا حاضر شدن برای بیرون رفتن در شب را آسان می‌کند، زیرا دیگر مجبور نیستید عطرتان را با لباس یا خلق و خویتان هماهنگ کنید.

انتخاب عطر امضا می‌تواند یک کار هنری باشد، اما ما اینجاییم تا راه را به شما نشان دهیم. مطالب زیر را بخوانید تا همه چیز را درباره‌ی اینکه چگونه عطری پیدا کنید که بخشی از استایل شما باشد، یاد بگیرید:

خانواده عطر خود را بشناسید

اگر به درستی درک کنید که چه عطری شما را مجذوب خود می‌کند، پیدا کردن عطری که قرار است عطر امضای شما شود بسیار آسان‌تر خواهد شد. سیستم طبقه بندی معمول برای عطرها شامل عطر گل‌ها (که شامل یک یا چند گل هستند)، عطرهای عنبر (که شیرین و خاص هستند) و عطرهای چوبی (که با رایحه‌های چوب صندل و سدر مشخص می‌شوند) است.

رایحه‌های عسل و توتون به خانواده‌ی چرم تعلق دارند، در حالیکه ترنج و لابدانوم در دسته‌ی چایپر یافت می‌شوند، و عطرهای آرامش بخش گیاهی با استفاده از اسطوخودوس، کومارون و گلسنگ ساخته می‌شوند. خانواده‌های عطر مدرن، شامل عطرهای مرکبات، و عطرهای سبز (که سبک هستند و توسط رایحه‌هایی مانند چمن یا خیار مشخص می‌شوند) می‌باشند.

 بگذارید شخصیت شما بینی‌تان را راهنمایی کند

به یاد داشته باشید عطری که انتخاب می‌کنید معرف شما خواهد بود. بنابراین انتخاب عطری که شخصیت شما را منعکس کند، بسیار مهم است. اگر شما یک شخصیت مصمم همراه با یک جذابیت پیچیده و در عین حال مرموز دارید، عطری بر پایه عنبر و مشک انتخاب کنید. مردان جذابی که همیشه بدنبال ماجراجویی هستند، باید ترکیبی با رایحه چوب بخرند.
مردان آراسته و اسپرت، بیشتر از همه با عطری احساس راحتی می‌کنند که به اندازه‌ی خودشان پر انرژی و پر شور باشد، بنابراین به دنبال عطرهای تازه و نیرو بخش مرکبات، و عطرهای سبز باشید و آنها را در طول روز تجدید کنید تا قدرتشان را حفظ کنند.
اگر به چیزهای رمانتیک علاقه دارید، عطری با رایحه‌ی گل‌ها را انتخاب کنید. مردان حاکم و جاه طلب که دوست دارند بر همه چیز کنترل داشته باشند، با یک عطر فوگر (سرخس مانند) قوی، یک پیام قدرتمند به دیگران می‌فرستند.

 

 بر روی شیمی بدنتان کار کنید

شما به احتمال زیاد برای پیدا کردن عطری که مناسبتان باشد، باید بیشتر از یکبار به مغازه‌ی عطر فروشی سر بزنید. درست است که رفت و آمدهای متعدد به بازار به بهانه‌ی پیدا کردن عطر، یک فرایند خسته کننده خواهد بود، اما به ما اعتماد کنید. هنگامیکه سرانجام عطری پیدا کنید که باعث می‌شود بوی فریبنده‌ای بدهید، متوجه خواهید شد که ارزش این همه تلاش را داشته است.

هر بار، بیشتر از سه عطر را بو نکنید، و یک چیز پشمی مانند روسری، نزدیک بینی‌تان قرار دهید و بین عطرها بو بکشید تا حفره بینی‌تان تمیز شود. در پایان، عطری که با بوی طبیعی بدنتان، بیشترین همخوانی را داشته باشد، عطری نیست که با بوییدن آن از داخل بطری، بیشتر از همه جذبش می‌شوید، بلکه عطری است که پس از اینکه بیش از نصف روز روی پوستتان باقی ماند، همچنان بوی شگفت انگیزی داشته باشد.

 

محل زندگی و برنامه‌ زمانی‌تان را در نظر بگیرید

برای اینکه شدت عطرتان را مشخص کنید، از شیوه‌ی زندگی و شهری که در آن زندگی می‌کنید استفاده کنید. اگر بطور منظم با همکارانتان برخورد نزدیک دارید، باید از چیزی که به نظر دیگران بسیار قوی یا از نظر شیمیایی تحریک کننده است، دوری کنید. با اینحال، بیرون رفتن در شب، عطری قوی‌تر را می‌طلبد.

اگر چند بار در هفته بیرون می‌روید، عطری که هم مناسب روز و هم شب است یا عطری که به تدریج رایحه‌اش تغییر می‌کند و لایه لایه است را در نظر بگیرید. آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید نیز باید به شما کمک کند که عطرتان را متعادل کنید. بطور کلی، هرچه دما و رطوبت بیشتر باشد، عطر شما باید سبک‌تر باشد.

ترکیب مناسب خودتان را بشناسید

یک راه مطمئن برای بوجود آوردن عطری منحصر بفرد این است که یک شیمیدان آماتور شوید و عطرها را با هم مخلوط کنید! شما برای این کار باید زمان زیادی را در فروشگاه‌های عطر سپری کنید، اما سعی کنید ازدو لایه عطر استفاده کنید، مثلا اولین لایه، یک عطر جذاب با بوی مشک، و بعدی عطری شیرین‌تر باشد.

در نهایت آنچه شما به دنبالش هستید، ترکیبی است که بهتر از هر یک از دو عطر در هنگامیکه به تنهایی استفاده می‌شوند باشد. بهترین قسمت ترکیب عطر این است که انجام اینکار تضمین می‌کند که هرگز هیچکس دیگری از عطری که شما می‌زنید، استفاده نخواهد کرد.

حس بویایی یک نفر دیگر

شما در حال حاضر مهمترین ملاحظات را در مورد پیدا کردن یک عطر امضا می‌دانید. اما نکته‌ی دیگری که ارزش یادآوری دارد، این است که نظر یک نفر دیگر را هم بپرسید!

 

برای تست  عطر به صورت زیر عمل کنید.

ابتدا لازم است شما درک کاملی از عطری که انتخاب کردید داشته باشید. متاسفانه بعضی افراد به خاطر شیوه غلط تست کردن عطر، عطری را انتخاب می کنند که در استفاده های بعدیشان متوجه می شوند که رایحه ای که در فروشگاه درک کرده اند متفاوت از چیزی است که الان به نظر می رسد و آن به خاطر درک ناقص عطر است.شیوه درست و اصولی تست کردن به صورت زیر می باشد.

میزانی از عطر که اغلب در ظروفی با در پوش غلطتکی  قرار دارند را بر روی بخش داخلی مچ دست ها (نقاطی که نبض دارند و حرارت بدن در آن نقاط بالاست) استعمال نمایید و چند دقیقه صبر کنید گذشت زمان باعث می شود تا رایحه با شیمی بدن شما واکنش دهد و به یک بالانس و تعادل با بوی بدن شما برسد و رایحه با کمک حرارت بالای بدن در نقاط نبض دار، متصاعد شود.

متاسفانه در بعضی موارد مشاهده شده در هنگام تست کردن، عطر را با کمک مچ یا کف دست دیگر مانند کرم برروی پوست می مالند این کار به نحوی سرکوب کردن نوت هاست به طوری که بعضی اجزاء که قدرت جذب بالای در پوست دارند در اثر این مالیدن جذب پوست می شوند و دیگر متصاعد نمی شوند  لذا بالانس خود عطر به هم می خورد و درک افراداز عطر ناقص است.

مطالعات نشان می دهد افراد متناسب با فاکتورهای که در بالا ذکر شد از میان 14 زیر گروه عطری،عطر های موجود در دو یا سه زیرگروه رامی پسندند و علاقه ای به زیر گروه های دیگر ندارند. توصیه ما به افرادی که متداول عطر استفاده می کنند این است که زیر گرو ههای عطریشان را مشحص نمایند. این کار باعث می شود تا افراد مجبور نشوند عطر مورد علاقه خود را در میان چندین هزار عطر جستجو کنند بلکه جامعه عطری را کوچک کرده ودر زیر گروه های شخصی خودشان جستجو کنند.

معمولا بیش از سه رایحه را همزمان نمی توان تست کرد چون حس بویایی شما اشباع شده و تست کردن بیش از حد باعث سر در گمی بیشتر می شود. مچ دست راست و چپ و داخل آرنج یکی از دست ها سه مکا نی است که می توانید سه رایحه خود را همزمان تست کنید.

بعد از انتخاب عطر دلخواهتان می توانید عطر را در نقاط نبض دار بدن مانند داخل مچ دست ها، آرنج ها زانو ها، زیر گوش ها و گردن استعمال نمایید پوست گردن نسبت به نقاط دیگر حساس تر است و احتمال بروز حساسیت در این نقطه از بدن بیشتر از سایر نقاط است.

 

نحوه تست کردن عطر

«اطلاعاتی که در این بخش در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد اطلاعات عمومی مربوط به عطر است. اگر عطر را در  سه    1- مرحله  2- فرمولاسیون تولید و 3- عرضه، بخش بندی کنیم اطلاعات عمومی به نحوی بخش سوم فرایند عطر را شامل می شود یعنی مرحله ای که عطر مراحل فرمولاسیون و تولید را سپری نموده و در فروشگاه ها عرضه شده استـ ».

 

زیر گرو ه های عطری

مطمئنا اگر در فروشگاها به دنبال عطر مناسب بگردید ممکن است دسته بندی های متنوعی از انواع عطرهایی که موجود است را شاهد باشید و این یک امر طبیعی است. دسته بندی عطر ها تا حدی اختیاری است زیرا عطر سازان از آن استفاده کردند تا توصیف کامل تری از عطر های که ساخته اند داشته باشند و چون بو به راحتی قابل وصف نیست از ویژگی های درونی (نوع اجزاء معطره موجود) رنگ ها، فصل ها، مزه ها، الهام گرفتن از طبیعت و اصطلاحاتی چون گرمی و خنکی- ملایمی و تندی و… بهره گرفته اند تا بتوانند تصور کاملی از عطر را داشته باشند.

کاملترین دسته بندی دسته بندی در 4 گروه و 14 زیر گروه می باشد و معروف به دایره عطری است این دایره عطری دسته بندی عطر ها در سال 2012 و شکل اصلاح شده دایره عطری منتشر شده در 1983 می باشد.

اصلاحات انجام شده به صورت زیر است

1-    گروه Aromatics/Fougere از مرکز دایره خارج و در بین Citrus  و Dry Woodsقرار گرفت.

2-    زیر گروه Woods در گروه Woody وزیر گروهFruity  در گروه  Fresh اضافه شد.

 

چگونه عطر خود را انتخاب کنیم.

فاکتور های تاثیر گذار متعددی  در انتخاب یک عطر وجود دارد. هر فرد متناسب با سن، جنسیت، شخصیت و موقعیت اجتماعی که دارد، رنگ پوست،نوع پوست، خشکی و مرطوب بودن، میزان اسیدیته سطح پوست،میزان تعریق بدن و در مجموع شیمی بدن، نوع  رژیم غذایی، نوع فصل- آب و هوای منطقه که در آن زندگی می کند، نوع فرهنگی که با آن رشد نموده و بزرگ شده است     ( اختلاف زیادی که بین رایحه های عطر های عربی با موارد فرانسوی یا سوئیسی  مشاهده می شود تایید کننده اثر فرهنگ بر انتخاب نوع رایحه است)، میزان سطح هورمون ها (علی الخصوص خانم ها که نوسانات هورمونی بالای در دوره های بارداری و چرخه… دارند و باعث می شود تا تغییراتی در قدرت و تیزی حس بویایی و نوع رایحه که علاقه مندند داشته باشد)  و حتی زمان استفاده مثل در طول روز یا شب و یا هدف از استفاده از عطر چون عطر مناسب برای جلسات خصوصی یا رسمی، دیدار های  زوجین و … مواردی هستند که در انتخاب عطر تاثیر گذارند.

نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که عطر ها برای استعمال بر روی پوست طراحی شده اند نه لباس (البته عطر های که اورجینال و اصل اند).

 

دانش و هنر فرمولاسیون عطر

«در این بخش ابتدا تاریخچه ای از عطر ارائه و در ادامه، از نحوه استخراج مواد معطره شروع و تا رسیدن به فرمولاسیون نهایی یک عطر به صورت مرحله به مرحله مطالبی ذکر می شود.»

تاریخچه عطر: عطر مایعی خوشبو که حاوی اسانس های از گلها و مواد دیگر است. کلمه پر فیوم(perfume) ازممزوج شدن کلمات “پِر” به معنای “از میان” و “فوموس” به معنای دود که منشاء آن آیین روم باستان است مشتق شده است. در معابد روم، گلهای خرد شده، برگ ها و تراشه های چوب، رزین های معطر و تند را در میان ذغال سنگ بر افروخته می ریختند تا دود معطر آن پیشکشی برای خدا باشد؛ رومیان این بوی که از میان دود بر می خواست را پرفیوم نامیدند. فرانسوی‌ها، بوی خوشی را که در هوا پخش می‌شد، “عطر” نامیدند.

فرانسویها پیشگامان صنعت عطر سازی و سردمداران کنونی هستند کسانی که هنر عطر سازی را به علم عطر سازی تبدیل کردند. اساس کار فرانسوی ها طبقه بندی رایحه ها در سه دسته بود که امروزه به نام نوت می شناسیم. بدست آوردن عطرهای شبیه به هم از منابع مختلف، ابداع روش هایی برای ترکیب کردن عطرهای گوناگون بدون آسیب شیمیایی به آن ها که منجر به نوآوری در تولید عطرها می شد.، امکان تجزیه شیمیایی عطرها و به دست آوردن اجزای آن ها به صورت خا لص از جمله موفقیت های اولیه ولی پر ثمر در تاریخ عطر سازی بود. مثلاً در مورد اسانس پرتقال می توان آن را به 20 تا 30 جزء متفاوت تجزیه کرد و هر جزء را پایه ای برای عطر جدید قرار داد.

مواد مورد استفاده در عطر سازی شامل ماده معطره، الکل، آب، تثبیت کننده ها، روغن های ممزوج کننده، نگهدارنده ها می باشد. درصد بالای ماده معطره باعث می شود عطری که ساختید دارای بوی شدیدی باشد متداول این است که 70 تا 85 درصد عطر را الکل، ،5 درصد را آب و 15 تا 30درصد را ماده معطره تشکیل دهد. ماده معطره عامل بو در عطر ها است لذا توضیحات کاملی در این زمینه ارائه می شود. ماده معطره ممکن است منشاء طبیعی، سنتزی یا نیمه سنتری داشته باشد. ماده معطره های طبیعی خود می تواند منشاء گیاهی، حیوا نی یا دریایی داشته باشد.

با توجه به فعالیت گسترده ای که مجموعه در رسیدن به تولید عطر های طبیعی دارد و همچنین اثرات مثبت مشاهده شده از این عطر ها بر جسم و روان آدمی، این بخش به طور کامل و دقیق در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد. روش های مختلف استخراج مواد معطره(اسانس،کانکریت،آبسلود):استخراج به روش های حرارتی و غیر حرارتی امکان پذیر است در زیر تعدادی از این روش ها ذکر می شود: تقطیر-فشار و تیغ زنی-استفاده از حلال-روش هوایی یا بادی-روش خیساندن-تقطیر تجزیه ای-استفاده از آنزیم هیدرولیز کننده-استخراج با سیال فوق بحرانی. تعدادی از این روش ها اصلاح شده و به چند روش تخصصی تر تبدیل شده است.

 

چطور بفهمیم عطری با نوع پوستمان سازگاری دارد؟

کیفیت ادکلن و تاثیرگذاری آن، هر دو به مسائل زیادی از جمله رژیم غذایی، محیط، ژنتیک و رفتارها (مثل فشارهای عصبی ، سیگار کشیدن،…) بستگی دارد. اما یکی از مهمترین فاکتورها نوع پوست شما و درجه رطوبت آن است. هر چه پوست مرطوب تر باشد، ادکلن رایحه ای قوی تر خواهد داشت.

 

۱) پوست های چرب و مرطوب

افرادی که پوست هایی با رطوبت و چربی زیاد دارند، فعالیت شیمیایی بدنشان بیشتر است. این چربی اضافی روی سطح پوست می تواند با ادکلن ترکیب شده و عطر دوام بیشتری پیدا کند. اما این چربی زیاد ممکن است همچنین باعث شود که رایحه ی عطر تغییر کرده و به بویی ناخوشایند تبدیل شود.
برای جلوگیری از این مسئله، در طی روز از مقدار کمتری ادکلن استفاده کنید یا اینکه از ادکلن هایی با بویی ضعیف تر یا عطرهایی که کمتر با عطر مشک و بیشتر با عطر میوه ها و گل ها ساخته شده باشد استفاده کنید. ادوکلن هایی که برای فصل تابستان ساخته شده اند برای مردهایی که پوست چرب دارند بهترین نعو به حساب می آید.

 

۲) پوست های خشک

ادکلن بسیار سریعتر در پوست های خشک از بین می رود، به همین دلیل باید مقدار بیشتری مورد استفاده قرار گیرد. هرچند، به خاطر وجود ترکیبی مثل الکل اتیل، استفاده زیاد هم ممکن است باعث خشک کردن هر چه بیشتر و خراب کردن پوست شود. مسئله بسیار پیچیده ای است…
با دانستن این مطلب، افرادی که پوست هایی خشک دارند باید دنبال عطر های زمستانی باشند. این ادوکلن ها عطر قوی تری دارند و در هوای خشک و سرد ماندگاری طولانی دارند.

 

۳) پوست های حساس

بزرگترین خطر برای مردهایی که پوست حساس دارند این است که از ادوکلن های قوی استفاده کنند در حالیکه از سایر محصولات پوستی قوی نیز استفاده می کنند. اگر پوستتان دچار آکنه و کهیر است، بهتر است که از استفاده ادوکلن بعد از استفاده از افترشیو و اسپری بدن خودداری کنید، به خاطر اینکه ممکن است باعث آلرژی شود.
افرادی که پوست حساس دارند می توانند از همان قوانین مربوط به پوست های خشک در خرید ادوکلن استفاده کنند، اما بهتر است که ترکیباتی که در این عطرها استفاده می شود همه از مواد طبیعی باشند.

چند نکته دیگر

برای گرفتن نتیجه مطلوب ادکلن را به گلو، مچ ها، سینه و اطراف گردنتان بزنید.این قسمت ها بهترین نواحی هستند که عطر بتواند با چربی طبیعی بدن شما مخلوط شود.

نکته دیگر اینکه قبل از لباس پوشیدن از عطر به پشت زانوهایتان هم بزنید چون این ناحیه رایحه را به خوبی منتشر می کند. افراد بسیاری عادت دارند که در آخر کار کمی هم از عطر روی لیاسهایشان اسپری کنند، اما این کار منع می شود چون به لباس آسیب می رساند.

و در آخر نکته دیگری اضافه می کنیم و آن این است که هیچ کس نباید تا زمانی که نزدیکتان نشده است رایحه عطرتان را استشمام کند. اگر وارد اتاقی شدید و مردم پشت سر شما بو کشیدند، مشخص است که زیاد از عطرتان استفاده کرده اید. برای اطمینان به هر اندازه که  می توانید مقدار کمتری استفاده کنید. خانم ها دوست دارند شما را بو کنند، نه عطر کرستین دیور را!

سعی کنید در انتخاب عطر هم مثل انتخاب صابون یا مرطوب کننده به پوستتان اهمیت دهید و با توجه به نوع پوستی که دارید، ادوکلنتان را تهیه کنید.

لوگو پرگار وب
طراحی سایت توسط پرگار وب کلیه حقوق این اثر برای دکتر آریا قهرمانی محفوظ می باشد. کپی برداری از مطالب و قالب سایت بدون کسب مجوز پیگرد قانونی خواهد داشت.
شروع
1
کمک میخواین؟
سلام 👋
چطور میتونیم کمکتون کنیم؟