اولین نفری باشید که امتیاز میدهید!
  • P620-1638011470
  • 06 آذر 1400 (00/09/06)
  • 43 بار

آموختن، آموختن، آموختن

“اسلاوی ژیژک “در بخشی کتاب خود به نام “خشونت” می گوید: در دوران سوسیالیسم توصیه لنین به جوانانی که از او می پرسیدند چه کار باید بکنند این بود:  “آموختن، آموختن، آموختن”. این توصیه همیشه در برابر چشمان همه بود و بر در و دیوار مدارس نقش بسته بود و لطیفه ای هم در این خصوص ساخته بودند که: از مارکس، انگلس و لنین می پرسند که ترجیح می دهند همسر داشته باشند یا معشوقه؟ مارکس که در مسائل خصوصی تا حدودی محافظه کار بود پاسخ می دهد: ”همسر”. انگلس که خوشگذرانتر بود ”معشوقه” را انتخاب می کند امل لنین می گوید: ”هر دو “و توضیح می دهد: “زیرا می توانم به همسرم بگویم پیش معشوقه ام می روم و به معشوقه ام می گویم باید پیش همسرم باشم ”از او می پرسند: ”بعدچه می کنی؟ “لنین پاسخ می دهد: ”یک گوشه خلوت پیدا می کنم ومی آموزم و می آموزم ومی آموزم!

“ژیژک”اشاره می کند این دقیقا همان کاریست که لنین پس ازشکست روسیه از آلمان در جنگ جهانی اول در سال 1914 می کند و زمینه ساز انقلاب اکتبر روسیه درسال 1917 می شود او به گوشه ای تنها در سوییس می رود و در آنجا با مطالعه منطق «هگل» فقط  “آموخت و آموخت و آموخت”.

لوگو پرگار وب
طراحی سایت توسط پرگار وب کلیه حقوق این اثر برای دکتر آریا قهرمانی محفوظ می باشد. کپی برداری از مطالب و قالب سایت بدون کسب مجوز پیگرد قانونی خواهد داشت.
شروع
1
کمک میخواین؟
سلام 👋
چطور میتونیم کمکتون کنیم؟