اولین نفری باشید که امتیاز میدهید!
  • P583-1637752858
  • 03 آذر 1400 (00/09/03)
  • 45 بار

سندرم “ایمپاستر” یا “خود ویرانگری”

افراد مبتلا به سندرم ایمپاستر فکر می‌کنند که فریب‌کارند و یک روز همه آن را می‌فهمند. بیشتر اوقات احساس می‌کنند که چنان که باید خوب نیستند.
این نشانگان در افراد گوناگونی دیده می‌شود. جالب این‌جاست که اصلا هم ربطی به موفقیت و شهرت ندارد. برآورد می‌شود که حدود ۷۰ درصد از ما نشانه‌هایی از آن در زندگی خود داریم.

ویژگی‌های اصلی سندرم ایمپاستر:

– آن‌ها فکر می‌کنند دیگران تصوری اغراق‌ شده و بیش‌از اندازه از توانایی‌ها و مهارت‌های آن‌ها دارند.

– آن‌ها در هراس شدیدی هستید که دست‌شان رو شود و دیگران فکر کنند در مورد توانایی‌های خود، آن‌ها را فریب داده‌اند.

– به‌طور مداوم موفقیت‌های خود را با عوامل بیرون از توانایی و مهارت خودشان مقایسه و اندازه‌گیری می‌کنند و می‌سنجند.

احساس نادرست بی‌کفایتی و تردید به توانایی‌های خود فقط مخصوص آدم‌های معمولی نیست، آدم‌های مشهور و با موقعیت‌های ممتاز هم دچار آن هستند.
مشهور است که آلبرت اینشتین به دوستش گفته است که از این همه تشویق و تقدیر از خودش در مورد ایجاد انقلابی در فیزیک احساس ناراحتی می‌کند. این اعتماد‌ به‌ نفس اغراق‌ شده که برای کارهای همه عمرم به‌ وجود آمده است، مرا آزار می‌دهد. این حس مرا وا‌ می‌دارد خودم را ناخواسته آدم کلاه‌برداری ‌ببینم.

میشل اوباما نیز گفته است من هنوز اثراتی از سندرم ایمپاستر در خودم دارم. هرگز به کلی از بین نمی‌رود، این احساس که نمی‌دانم آیا دنیا مرا قبول خواهد کرد. من فقط میشل رابینسون هستم، دخترک کوچکی از جنوب که به مدرسه دولتی می‌رفت.

سندرم ایمپاستر جلوی پیشرفت‌های کاری و حرفه‌ای افراد را می‌گیرد. کمی شک و تردید به توانایی‌های خود، برای پیشرفت شخصی خوب هم هست، اما سندرم ایمپاستر به‌سرعت تبدیل به خود ویرانگری می‌شود.

افراد مبتلا به این سندرم، برای پیشرفت در شغل و حرفه خود هم دچار تردید و ترس می‌شوند چون فکر می‌کنند تا همین حد هم بیش از حد پیش رفته‌اند.
اگر اجازه دهید که این بیماری مهار زندگی شما را در دست بگیرد، می‌تواند شما را از رسیدن و دست‌یابی به موقعیت‌ها و دستاورد‌های بی‌نظیری که توانایی آن را هم دارید، باز دارد.

چطور می‌توانیم سندرم ایمپاستر را مهار کنیم؟

▪️بدانید که تنها نیستید. با دوستان و بستگان خود صحبت کنید و در‌خواهید یافت که خیلی از آدم‌های دیگر هم همین حس‌ را دارند.

▪️فهرستی از دستاورد‌ها و توانایی‌های خود تهیه کنید. ممکن است به اشتباه، همه‌ آنها را بر عهده شانس و اقبال گذاشته باشید، اما وقتی آنها را روی کاغذ بیاورید، می‌بینید که چه اشتباه خنده‌داری کرده‌اید.

▪️بازخورد و نظر دیگران را بپرسید. وقتی از نگاه دیگران خودتان را ببینید، راحت‌تر می‌توانید خودتان را باور کنید.

▪️خود یا رابطه خود را با دیگران مقایسه نکنید. بهترین معیار داوری مقایسه‌کردن خودتان با وضعیت سال پیشِ خودتان است.

▪️شکست را بپذیرید. لازم نیست همیشه بدرخشید، اما می‌توانید همیشه خوب باشید.

لوگو پرگار وب
طراحی سایت توسط پرگار وب کلیه حقوق این اثر برای دکتر آریا قهرمانی محفوظ می باشد. کپی برداری از مطالب و قالب سایت بدون کسب مجوز پیگرد قانونی خواهد داشت.
شروع
1
کمک میخواین؟
سلام 👋
چطور میتونیم کمکتون کنیم؟